Please use this identifier to cite or link to this item: https://sci.ldubgd.edu.ua/jspui/handle/123456789/7558
Title: Кваліфікаційні вимоги до аудиторів та організаційна структура аудиторських компаній щодо проведення експертизи суб’єктів господарювання
Other Titles: QUALIFICATION REQUIREMENTS FOR INDIVIDUALS AND ORGANIZATIONS WHICH CONDUCT THE AUDIT ON CIVIL PROTECTION, TECHNOGENIC AND FIRE SAFETY
Authors: Гаврись, Андрій Петрович
Сукач, Юрій Григорович
Keywords: цивільна безпека
страхування
експерт
наглядова діяльність
аудитор (експерт)
Issue Date: Dec-2020
Publisher: Пожежна безпека
Citation: 1. Стародуб Ю.П., Гаврись А.П., Федюк Я.І. Структура та методологія управління ризиками надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру. Вісник ЛДУ БЖД: Збірник наукових праць. Львів, 2014. №10. С. 118-123. 2. Сукач Ю.Г., Бабаджанова О.Ф., Сукач Р.Ю. Захист населення та територій від надзвичайних ситуацій на стадії проектування об’єктів. Вісник ЛДУ БЖД: Збірник наукових праць. Львів, 2017. №16. С. 106-111. 3. Гаврись А.П., Скрипка А.В. Проблеми розвитку виробництва пестицидів в Україні. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих учених «Проблеми та перспективи забезпечення цивільного захисту». НУЦЗ. Харків, 2018. С. 40. 4. Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 року № 5403-VІ. 5. Кодекс України про адміністративне правопорушення від 13.08.2020 року № 80731-X. 6. Закон України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» № 2258-VIII. 7. Постанова Кабінету Міністрів України №852 «Деякі питання ліцензування господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення» від 23.11.2016 року. 8. Кріса І.Я., Міллер О.В., Харчук А.І., Шелюх Ю.Є. Аудит з пожежної безпеки, як альтернативна оцінка пожежного ризику об’єкта господарювання. Пожежна безпека: Збірник наукових праць. ЛДУ БЖД. Львів, 2011. № 19. С. 61-65. 9. Офіційний сайт ГУ ДСНС України у Хмельницькій області. Режим доступу - https://km.dsns.gov.ua/. 10. Кучер Г., Усатенко Л. Покорители огня: из истории пожарной охраны Киевщины. К.: Издание МВД УССР, 1969. – 132 с. 10. Проект закону «Про техногенну безпеку» №8346 від 06.04.2011 р.
Series/Report no.: 37;
Abstract: Проблема. Розглянуто проблему відсутності в нормативно-правових документах визначення поняття аудиту (експертної оцінки) з цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Не затверджені конкретні кваліфікаційні вимоги, структура, права, обов’язки, звітність, порядок проведення та оформлення результатів проведених перевірок аудиторів та аудиторських організацій, що працюють в напрямку перевірки цивільного захисту та пожежної безпеки. На сьогодні аудит (експертна оцінка) з цивільного захисту, техногенної, пожежної безпеки та страхування об’єктів стає найактуальнішим питанням. Суспільство та зокрема суб’єкти господарювання, переорієнтовуються підєвропейські стандарти ведення бізнесу, де страхування власності та майна є обов’язковим, воно гарантує їм відшкодування збитків при виникненні надзвичайної ситуації. Мета. Основною метою є висвітлення проблеми відсутності нормативно закріпленого поняття аудиту з цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Методи дослідження. Експертна оцінка стану підприємств, установ та організацій незалежно від їх форми власності, дає можливість швидко та якісно, а головне, в повній мірі отримати картину недоліків об’єкта, пропозиції щодо їх усунення, не притягуючи до адміністративної відповідальності посадових осіб та не припиняючи діяльності установок, агрегатів і об’єкта в цілому. Аудит є різновидом державного нагляду (контролю) у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, проте без адміністративно-правових наслідків. На основі аналізу нормативно-правових документів у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки, опрацювання відгуків аудиторів та практичного досвіду авторів статті запропоновано основні наукові результати. Основні результати дослідження. Автор пропонують організаційну структуру аудиторських об’єднань (аудиторської асоціації), які працюють в напрямку перевірки цивільного захисту та пожежної безпеки. Крім того, автори запропонували кваліфікаційні вимоги саме до аудиторів (експертів) та їх помічників, що включає наявність відповідної освіти, досвід практичної, викладацької та наукової роботи у сфері цивільної безпеки та складання кваліфікаційного іспиту. Висновки та конкретні пропозиції авторів. Згідно з цією організаційною структурою, аудитори вищого класу створюють об’єднання, яке буде визначати (організовувати) діяльність експертів усіх ланок. Наступною ланкою є експерти вищого класу, які створюють відповідні об’єднання за територіальним принципом та контролюють діяльність експертів першого та другого класу. Останньою ланкою – є аудитори першого та другого класу, які у своїй діяльності звітуються перед аудиторами вищого класу. Запропоновані результати слід врахувати в існуючих нормативних документах про аудиторську діяльність або виокремити нормативний документ у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Description: Проблема. Розглянуто проблему відсутності в нормативно-правових документах визначення поняття аудиту (експертної оцінки) з цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Не затверджені конкретні кваліфікаційні вимоги, структура, права, обов’язки, звітність, порядок проведення та оформлення результатів проведених перевірок аудиторів та аудиторських організацій, що працюють в напрямку перевірки цивільного захисту та пожежної безпеки. На сьогодні аудит (експертна оцінка) з цивільного захисту, техногенної, пожежної безпеки та страхування об’єктів стає найактуальнішим питанням. Суспільство та зокрема суб’єкти господарювання, переорієнтовуються підєвропейські стандарти ведення бізнесу, де страхування власності та майна є обов’язковим, воно гарантує їм відшкодування збитків при виникненні надзвичайної ситуації. Мета. Основною метою є висвітлення проблеми відсутності нормативно закріпленого поняття аудиту з цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Методи дослідження. Експертна оцінка стану підприємств, установ та організацій незалежно від їх форми власності, дає можливість швидко та якісно, а головне, в повній мірі отримати картину недоліків об’єкта, пропозиції щодо їх усунення, не притягуючи до адміністративної відповідальності посадових осіб та не припиняючи діяльності установок, агрегатів і об’єкта в цілому. Аудит є різновидом державного нагляду (контролю) у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, проте без адміністративно-правових наслідків. На основі аналізу нормативно-правових документів у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки, опрацювання відгуків аудиторів та практичного досвіду авторів статті запропоновано основні наукові результати. Основні результати дослідження. Автор пропонують організаційну структуру аудиторських об’єднань (аудиторської асоціації), які працюють в напрямку перевірки цивільного захисту та пожежної безпеки. Крім того, автори запропонували кваліфікаційні вимоги саме до аудиторів (експертів) та їх помічників, що включає наявність відповідної освіти, досвід практичної, викладацької та наукової роботи у сфері цивільної безпеки та складання кваліфікаційного іспиту. Висновки та конкретні пропозиції авторів. Згідно з цією організаційною структурою, аудитори вищого класу створюють об’єднання, яке буде визначати (організовувати) діяльність експертів усіх ланок. Наступною ланкою є експерти вищого класу, які створюють відповідні об’єднання за територіальним принципом та контролюють діяльність експертів першого та другого класу. Останньою ланкою – є аудитори першого та другого класу, які у своїй діяльності звітуються перед аудиторами вищого класу. Запропоновані результати слід врахувати в існуючих нормативних документах про аудиторську діяльність або виокремити нормативний документ у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
URI: http://sci.ldubgd.edu.ua:8080/jspui/handle/123456789/7558
ISSN: 2078-6662
2708-1087
Appears in Collections:2020
2020

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Стаття ПБ 2020.pdf4.48 MBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.